BAHŞİŞ,,

  1. Cömert kişi, Allaha yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır, cehennemden uzaktır.
    Cimri olan ise, Allahtan uzaktır, insanlardan uzaktır, cennetten uzaktır, cehenneme yakındır.
    Allah katında, cömert bir bilgisiz câhil, cimri bir ibadet edici âbidden daha sevimlidir. (Ebû Hureyre radıyallahu anh. Tirmizî.)

BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR BAHŞİŞ VERMEK.. HATTA BENİMLE İLK KEZ YEMEĞE ÇIKAN İNSANI BAHŞİŞ SAYESİN DE ANALİZ EDEBİRİM.BU KONU DA ÇOK İDDİLAYIM.:

İNANCIM;  RABBİM HEPİMİZE EŞİT İMKANLAR VERMİYOR, DENİYOR, SINAVDAN GEÇİRİYOR BİZİ. İYİ BİR HİZMET ALIRSANIZ FATURANIN  YÜZDE 15’İ ORANINDA BAHŞİŞ BIRAKIN.İNSANLARIN ÇOĞU ASGARİ ÜCRET İLE GEÇİNİYOR HAYATTA KALABILMEK ICIN BU BAHSISLERE IHTIYACLARI VAR. YAŞAMIN SIRLARINDAN BİRİ, CÖMERTSENİZ, SİZ BİR VERİRSENİN SİZE DÖNÜŞÜ İKİ OLACAKTIR. BEN BUNA İNANDIM,İNANIYORUM.BAZI İNSANLARIN ÇOK ZENGİN OLMALARI TESADÜF DEĞİL. CÖMERTLIKLERI SAYESINDE DAHA ÇOK KAZANAN İNSANLAR TANIDIM BEN. HER DÜŞTÜKLERİN DE KOŞARAK YOLA DEVAM ETTİKLERİNE ŞAHİT OLDUM. HEPİMİZ MUTLAKA BİZE HİZMET EDEN İNSANLARA BAHŞİŞ VERMELİYİZ, BU ONUN GÖREVİ DEMEK ÇOK BÜYÜK ????? .. ANLAŞILDI SANIRIM. ALLAH SANA, SEN ONLARA(İHTİYACI OLANA) ONLAR YANINDAKILERE,, DÜZEN BOYLE DEVAM EDERR GİDERR..

Pazar günü adam eşini ve çocuklarını lüks bir mekana yemeğe götürmüş.

eğlenmişler, hoş vakit geçirmişler yemek yerken adam daha iyi hizmet alabilsin diye garsonlara espiriler yapmış falan filna derken, çok memnun kalmışlar.

ohh etler de lezizmiş ,yemekler hakıkaten çok lezeetlıymıs, pahalıymıs ama hakkını verıyorlarmıs….mışş mışş..

yemek bitmiş sıra hesaba gelmiş.Hesap ödenmiş bahşiş 3 TL. garson 3  tl yı getırıyor.Adam  parayı almıyor , sanki çok buyuk mıktarbahşiş  bırakmıs edasıyle masadan kalkıyor.

Hava buz aracını getiiriyor otoparktakı yaşlı vale. onada uygun görülen 1 tl. Kadın kahrından ölüyor,  konuşmaasa çatlayacak, nefes alamıyor..

Adam “sanada hiç yaranılmıyor ne bu surat.. ”

neden 1 tl verdin.

bozuk param yoktu

garsona neden 3 tl verdın.. ne verıcektım !!??

yok bısey!!???

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.