İnsan TEKAMÜLÜNÜN üst noktası HİÇ’lik…

İnsan TEKAMÜLÜNÜN üst noktası HİÇ’lik… Mustafa Kemal ATATÜRK’ten sonra lider olarak gördüğüm tek insan. Filmden vurgulamak istediğim diyaloglar: ”Umudumu yitirdiğimde doğruluk ve sevgi yolunun tarih boyunca daima kazandığını hatırlarım. Zorbalar ve katiller hep vardır ve bir süre için yenilmez görünebilirler ama sonunda daima yenilirler. Bunu düşün. Daima.” “Bu davada, ben de ölmeye hazırım. Ama dostum öldürmeye hazır olduğum hiçbir dava yok. Bize ne yapsalar da kimseye saldırmayacak kımseyi öldürmeyeceğiz.” “Burada Hindulara ve oradaki Müslümanlara dünyadaki tek şeytanın kalbimizde dolaştığını kanıtlayacağım… Ve tüm savaşlarımızın orada yapılması gerektiğini.” “Ona en çok ihtiyaç duyduğumuzda, dünyayı çılgınlıktan kurtaracak yolu gösterdi. Ama o bunu anlamıyor. Dünya da anlamıyor. Gandhi. *** *** *** ** “insan soyu canavar olmuş da bizim haberimiz yok…” Yaşar Kemal ** “İbadet eden insan kendiyle ve dünyayla barış halındedir.” Metin HARA ***  ***  *** ** SEVGİSİZLİK tüm bunların nedenı.. Ben zaten insan sevmezdim diye cümle kuranları gördükçe nefesim kesiliyor. Senin gibi, benim gibi ve diğerleri gibi hep YÜCE ALLAH’ın suretleriyiz. Ben insan SEVMEM deme…  İnsanları anlamakta zorlanıyorum dersen anlarım.. Özellikle eğitimli insanların topluma örnek olması gerekmez mi? Çünkü SEVGİ demek ALLAH demek bana göre. ALLAH sevgidir. “Yaratılanı sev yaradandan ötürü” artık cehaleti bırakmanın GÖNÜL YOLUNU izlemenin zamanı geldi. BİN OKUL OKU!! HATTA BINBİR OKUL. HAKİKAT VE HİÇ’LİK bilincin de olmadığın sürece SIFIR’sın. **Sahip olduğun değerlerin bilincin de ol. Öldürdüğün, canını yaktığın her can’ın YARADAN’ın sureti olduğunu unutma! Önce insanol… SORUMLULUKLARIMIZIN FARKINDA OLMALIYIZ.. İNANÇLI BİR İNSAN ASLA ŞİDDETE BAŞVURMAZ, ŞİDDETİ SAVUNMAZ! NOT:haberler zerre dikkatimi çekmiyor, gazeteler de yazanlar umrum da değil.. Güzellikleri görmek istiyorum.. Gökyüzü,ağaç,deniz ve renk görmek istiyorum. Sevgi ile parlayan yüzler, kahkahaları ile günümü aydınlatan insanlar görmek ve bazen hüznü yaşamak, bazen de karanlığı ama sonun da IŞIK olduğunu hayal etmek tüm renkleri,düm duyguları deneyimlemek. ALLAH’a ulaşmak aldığım her nefeste YUCE RABBIM’ı hatırlamak. HIC’LIK. DUNYA DA YASAMIYORUZ BU DUNYADAN GECIYORUZ. YANI DUNYA DEDIGIN YER “RUYA” . Fatma ÖNDER
İnsan TEKAMÜLÜNÜN üst noktası HİÇ’lik…
Mustafa Kemal ATATÜRK’ten sonra lider olarak gördüğüm tek insan.
Filmden vurgulamak istediğim diyaloglar:
”Umudumu yitirdiğimde doğruluk ve sevgi yolunun tarih boyunca daima kazandığını hatırlarım.
Zorbalar ve katiller hep vardır ve bir süre için yenilmez görünebilirler ama sonunda daima yenilirler.
Bunu düşün. Daima.”
“Bu davada, ben de ölmeye hazırım. Ama dostum öldürmeye hazır olduğum hiçbir dava yok.
Bize ne yapsalar da kimseye saldırmayacak kımseyi öldürmeyeceğiz.”
“Burada Hindulara ve oradaki Müslümanlara dünyadaki tek şeytanın kalbimizde dolaştığını kanıtlayacağım… Ve tüm savaşlarımızın orada yapılması gerektiğini.”
“Ona en çok ihtiyaç duyduğumuzda, dünyayı çılgınlıktan kurtaracak yolu gösterdi. Ama o bunu anlamıyor. Dünya da anlamıyor.
Gandhi.
*** *** ***
** “insan soyu canavar olmuş da bizim haberimiz yok…” Yaşar Kemal
** “İbadet eden insan kendiyle ve dünyayla barış halındedir.” Metin HARA
*** *** ***
** SEVGİSİZLİK tüm bunların nedenı.. Ben zaten insan sevmezdim diye cümle kuranları gördükçe nefesim kesiliyor. Senin gibi, benim gibi ve diğerleri gibi hep YÜCE ALLAH’ın suretleriyiz. Ben insan SEVMEM deme… İnsanları anlamakta zorlanıyorum dersen anlarım.. Özellikle eğitimli insanların topluma örnek olması gerekmez mi? Çünkü SEVGİ demek ALLAH demek bana göre. ALLAH sevgidir.
“Yaratılanı sev yaradandan ötürü” artık cehaleti bırakmanın GÖNÜL YOLUNU izlemenin zamanı geldi. BİN OKUL OKU!! HATTA BINBİR OKUL. HAKİKAT VE HİÇ’LİK bilincin de olmadığın sürece SIFIR’sın.
**Sahip olduğun değerlerin bilincin de ol. Öldürdüğün, canını yaktığın her can’ın YARADAN’ın sureti olduğunu unutma! Önce insanol…
SORUMLULUKLARIMIZIN FARKINDA OLMALIYIZ..
İNANÇLI BİR İNSAN ASLA ŞİDDETE BAŞVURMAZ, ŞİDDETİ SAVUNMAZ!
NOT:haberler zerre dikkatimi çekmiyor, gazeteler de yazanlar umrum da değil.. Güzellikleri görmek istiyorum.. Gökyüzü,ağaç,deniz ve renk görmek istiyorum. Sevgi ile parlayan yüzler, kahkahaları ile günümü aydınlatan insanlar görmek ve bazen hüznü yaşamak, bazen de karanlığı ama sonun da IŞIK olduğunu hayal etmek tüm renkleri,düm duyguları deneyimlemek. ALLAH’a ulaşmak aldığım her nefeste YUCE RABBIM’ı hatırlamak. HIC’LIK. DUNYA DA YASAMIYORUZ BU DUNYADAN GECIYORUZ. YANI DUNYA DEDIGIN YER “RUYA” .
Fatma ÖNDER

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.