KAMBOÇYA/2014

Derme çatma teknelerden birine binip başlıyoruz Tonle Sap Nehri'ni ve nehirdeki köyleri gezmeye. Tonle Sap Nehri'ni gezmek oradaki yaşamı koklamak başlı başına bir olay.  Yol boyunca; bulaşıkların burada yıkandığını, çocukların burada oynadığını, banyonun bu suda yapıldığını görüyoruz.
Derme çatma teknelerden birine binip başlıyoruz Tonle Sap Nehri’ni ve nehirdeki köyleri gezmeye. Tonle Sap Nehri’ni gezmek oradaki yaşamı koklamak başlı başına bir olay.
Yol boyunca; bulaşıkların burada yıkandığını, çocukların burada oynadığını, banyonun bu suda yapıldığını görüyoruz.
BU DA BENDEN KALP,,:) KAMBOÇYA ANISI
BU DA BENDEN KALP,,:) KAMBOÇYA ANISI
Tonle Sap Nehri'nin hikayesine gelince: Bir gün çok canı sıkılan kral, önünde akıp giden akarsuya bağırır. ''Yeter bu yana aktığın, yüzyıllardır bu yöne gittiğin! Emrediyorum, artık ters yöne ak!'' Akarsu kulaklarına inanamadı. Yeryüzünde bir akarsuyun ters yöne aktığı hiç duyulmuş görülmüş şey mi! Ama buyruk büyük yerden gelmişti. Madem kral buyurmuştu...  Akarsu bir süre ne o yana ne bu yana akabildi. Sonunda kararını verdi ve aşağıdan yukarıya akmaya başladı. Ama bu durum da içine çok sinmedi. Sonunda yeni bir karar aldı. Bundan böyle kimi zaman alışık olduğu yana kimi zaman da kralın buyruğundan yana akacaktı. İşte o gün bugün, senenin altı ayı bir yöne, öteki altı ayı öbür yöne akan yeryüzündeki tek akarsu Kamboçya'daki Tonle Sap'dır. Ve o gün bugün, Tonle Sap'ın krala hem boyun eğişini hem de başkaldırışını kutlamak için Khmer halkı adaklarla, kutsamalarla, şenliklerle üç gün üç gece boyunca ''suların ters dönüşünü'' kutluyor.
Tonle Sap Nehri’nin hikayesine gelince: Bir gün çok canı sıkılan kral, önünde akıp giden akarsuya bağırır. ”Yeter bu yana aktığın, yüzyıllardır bu yöne gittiğin! Emrediyorum, artık ters yöne ak!”
Akarsu kulaklarına inanamadı. Yeryüzünde bir akarsuyun ters yöne aktığı hiç duyulmuş görülmüş şey mi!
Ama buyruk büyük yerden gelmişti. Madem kral buyurmuştu…
Akarsu bir süre ne o yana ne bu yana akabildi. Sonunda kararını verdi ve aşağıdan yukarıya akmaya başladı. Ama bu durum da içine çok sinmedi.
Sonunda yeni bir karar aldı. Bundan böyle kimi zaman alışık olduğu yana kimi zaman da kralın buyruğundan yana akacaktı.
İşte o gün bugün, senenin altı ayı bir yöne, öteki altı ayı öbür yöne akan yeryüzündeki tek akarsu Kamboçya’daki Tonle Sap’dır.
Ve o gün bugün, Tonle Sap’ın krala hem boyun eğişini hem de başkaldırışını kutlamak için Khmer halkı adaklarla, kutsamalarla, şenliklerle üç gün üç gece boyunca ”suların ters dönüşünü” kutluyor.
ŞAHANE MANZARA, ANGKOR TAPINAKLARI,KARPOSTAL GIBI.
ŞAHANE MANZARA, ANGKOR TAPINAKLARI,KARPOSTAL GIBI.
insan elinden çıkma en görkemli, en ince, en rafine sanat eserleriyle süslenmiş yapıtlardan biri Angkor.
insan elinden çıkma en görkemli, en ince, en rafine sanat eserleriyle süslenmiş yapıtlardan biri Angkor.
YORUMSUZ..
YORUMSUZ..

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.