NEPAL

NEPAL Hindistan hakkında az çok bilgi toplamıştım. Fakat Nepal hakkında bilgi sahibi değildim. Hindistandan sonra ilaç gibi geldi. Tekrar Nepal’e gitmek isterim.Nepal ve Tibet’i birlikte öneriyorlar. Biraz araştırdım ücret kısmı düşündürdü.. Sanırım 4.000 eur cıvarıymış ve mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde Tibet var.. Ön bilgiden sonra gelelim Nepal’i anlatmaya. Size bu geziyi bildik tarzda anlatmayacağım. Uçağın camından dantel gibi işlenmiş Himalayaların o doyumsuz manzarasını seyrederken uçağımızda iyice alçalmış,Katmandu’ya inmek üzereydi. Uzunca bir vize kuyruğundan sonra geç vakıtte çıktık havalımanından yorgun bi vazıyette. Nepal bizler için ilginç bir Ülke ya da bana öyle geldi.Hindistan kadar olmasa da bu Ülkeye gelip buranın pisliğini ve fakir yaşamını gören bir çok kişinin “TÖVBE” dediklerini söylüyor rehberimiz. Rehberimize göre “Hindistan turunu sırf Nepal için kabul ediyorum” diyor. Bence de haklı. Katmandu, başkent olmasına rağmen ilk bakışta gerçekten derbeder bir yer. Ben hep Hindistan ile karşılaştırdığım için bana sempatik bi Ülke geldi.Gezilerim de tarihi yerler kadar o Ülkenın diğer taraftaki yaşamlarını da çok merak ederim. Dıyorlar ki” hangi yaşamı istiyorsanız hayatınıza oradan devam ediyorsunuz” Ben de bunu anladım artık. Farkında olmasanızda aklınızdan geçenleri yaşıyorsunuz. Fotoğraflar ile araya duygu ve düşüncelerimi ekleyip oyle aktaracağım gördüklerimi ve yaşadıklarımı.Nepal gezısın de o kadar çok stupa zıyaret ettık kı artık stupa görmek ıstemedim. Tanrıça Kumari Bahal’i canlı görmek, 2500 yıllık Swoyambunath Mabedi,Bhaktapur da 55 pencereli sarayın bulunduğu Bhodgaon şehri,Dünyanın en büyük stupasının bulunduğu Boudnath,kutsal Hindu mabedi Pashupatinah ve Patan’ı…şahane Tanrıça Kumarı bana en ilginç gelen 7 yaşın da.Dua ederken tanrıçaya sunulmak uzere dört çeşit meyve,dört çeşir bitki, ve dört çeşit tohum araçların önüne konuyor.Sonra alınlarına surduklerı “tika” DEDIKLERI kırmızı boyaları araçlarına suruyorlar ibadetın olmazsa olmazı. Vee Cenaze törenleri “Bagmati Nehri” NIN sadece tek yakasında yapılıyormuş. Nepal’e trekıng ıcın gelenlerın çoğunlukta olduğu soylenıyor.Hındıstan da genç turistlere hıc rastlamadm fakat burda çoğunlukta genç turıstler var. Medıtasyon..Arınma… Rehberimiz Arzu hn. Anlattıkları; Nepal de sosyal yaşam “paran varsa yaşarsın” benım anladığım.çalışma güvensesi yok,emeklilik sistemide yok,sosyal güvenceden çok uzak,çocuklar evlense bıle anne ve babaları ıle yasamak zorunda bırakılıyor.Krallıktan demokratık sisteme geçmiş olan Nepal,bu durumdan sıkayetçi,Keske kralımız basımızda kalsaydı dıyorlarmış.çok partılı koalısyon hukumetı görev yapıyor. Rüşvet ve yolsuzluk almış basışını gıtmış.Rüşvet ile ilg.çok hıkaye dınledık. Nepallılerın en sevdıgı yiyecek “MOMO”.. NEPAL’DEN HIMALAYALAR’I SELAMLADIM. Fatma ÖNDER/2015 MART
NEPAL
Hindistan hakkında az çok bilgi toplamıştım. Fakat Nepal hakkında bilgi sahibi değildim.
Hindistandan sonra ilaç gibi geldi. Tekrar Nepal’e gitmek isterim.Nepal ve Tibet’i birlikte öneriyorlar.
Biraz araştırdım ücret kısmı düşündürdü.. Sanırım 4.000 eur cıvarıymış ve mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde Tibet var..
Ön bilgiden sonra gelelim Nepal’i anlatmaya.
Size bu geziyi bildik tarzda anlatmayacağım.
Uçağın camından dantel gibi işlenmiş Himalayaların o doyumsuz manzarasını seyrederken uçağımızda iyice alçalmış,Katmandu’ya inmek üzereydi. Uzunca bir vize kuyruğundan sonra geç vakıtte çıktık havalımanından yorgun bi vazıyette. Nepal bizler için ilginç bir Ülke ya da bana öyle geldi.Hindistan kadar olmasa da bu Ülkeye gelip buranın pisliğini ve fakir yaşamını gören bir çok kişinin “TÖVBE” dediklerini söylüyor rehberimiz. Rehberimize göre “Hindistan turunu sırf Nepal için kabul ediyorum” diyor. Bence de haklı.
Katmandu, başkent olmasına rağmen ilk bakışta gerçekten derbeder bir yer. Ben hep Hindistan ile karşılaştırdığım için bana sempatik bi Ülke geldi.Gezilerim de tarihi yerler kadar o Ülkenın diğer taraftaki yaşamlarını da çok merak ederim. Dıyorlar ki” hangi yaşamı istiyorsanız hayatınıza oradan devam ediyorsunuz” Ben de bunu anladım artık. Farkında olmasanızda aklınızdan geçenleri yaşıyorsunuz. Fotoğraflar ile araya duygu ve düşüncelerimi ekleyip oyle aktaracağım gördüklerimi ve yaşadıklarımı.Nepal gezısın de o kadar çok stupa zıyaret ettık kı artık stupa görmek ıstemedim.
Tanrıça Kumari Bahal’i canlı görmek, 2500 yıllık Swoyambunath Mabedi,Bhaktapur da 55 pencereli sarayın bulunduğu Bhodgaon şehri,Dünyanın en büyük stupasının bulunduğu Boudnath,kutsal Hindu mabedi Pashupatinah ve Patan’ı…şahane Tanrıça Kumarı bana en ilginç gelen 7 yaşın da.Dua ederken tanrıçaya sunulmak uzere dört çeşit meyve,dört çeşir bitki, ve dört çeşit tohum araçların önüne konuyor.Sonra alınlarına surduklerı “tika” DEDIKLERI kırmızı boyaları araçlarına suruyorlar ibadetın olmazsa olmazı.
Vee Cenaze törenleri “Bagmati Nehri” NIN sadece tek yakasında yapılıyormuş. Nepal’e trekıng ıcın gelenlerın çoğunlukta olduğu soylenıyor.Hındıstan da genç turistlere hıc rastlamadm fakat burda çoğunlukta genç turıstler var. Medıtasyon..Arınma…
Rehberimiz Arzu hn. Anlattıkları; Nepal de sosyal yaşam “paran varsa yaşarsın” benım anladığım.çalışma güvensesi yok,emeklilik sistemide yok,sosyal güvenceden çok uzak,çocuklar evlense bıle anne ve babaları ıle yasamak zorunda bırakılıyor.Krallıktan demokratık sisteme geçmiş olan Nepal,bu durumdan sıkayetçi,Keske kralımız basımızda kalsaydı dıyorlarmış.çok partılı koalısyon hukumetı görev yapıyor. Rüşvet ve yolsuzluk almış basışını gıtmış.Rüşvet ile ilg.çok hıkaye dınledık.
Nepallılerın en sevdıgı yiyecek “MOMO”..
NEPAL’DEN HIMALAYALAR’I SELAMLADIM.
Fatma ÖNDER/2015 MART
Tapıbak ısmını Tanrı Cahngu Narayandan almış. geçmişi 4yy.'a dayanıyor.
Tapıbak ısmını Tanrı Cahngu Narayandan almış. geçmişi 4yy.’a dayanıyor.

DSCN0650[1]

BOUDANATH STUPA
BOUDANATH STUPA

DSCN0578[1]

Bakma öyle çocuk..Öyle küs öyle buruk.. Biliyorum acı dolu bu dünya..Biliyorum yoksulluk... Bakma öyle çocuk..Öyle soğuk öyle kara.. Biliyorum savaş dolu bu dünya... Biliyorum dövüş biliyorum kavga.. Bakma öyle çocuk...Öyle derin öyle bilge.. Biliyorum yıkım dolu bu dünya.. Biliyorum çile biliyorum hüsran... Bakma öyle çocuk..Biliyorum sana layık değil bu dünya. PİŞMANSIN DOĞDUĞUNA... alıntı
Bakma öyle çocuk..Öyle küs öyle buruk..
Biliyorum acı dolu bu dünya..Biliyorum yoksulluk…
Bakma öyle çocuk..Öyle soğuk öyle kara..
Biliyorum savaş dolu bu dünya…
Biliyorum dövüş biliyorum kavga..
Bakma öyle çocuk…Öyle derin öyle bilge..
Biliyorum yıkım dolu bu dünya..
Biliyorum çile biliyorum hüsran…
Bakma öyle çocuk..Biliyorum sana layık değil bu dünya.
PİŞMANSIN DOĞDUĞUNA… alıntı

DSCN0556[1]

İNEK HİÇ BİR ŞEKİLDE RAHATSIZ EDİLMİYOR..
İNEK HİÇ BİR ŞEKİLDE RAHATSIZ EDİLMİYOR..

DSCN0565[1]

Nepal de okul. çok enteresan değil mi?
Nepal de okul. çok enteresan değil mi?
Bagmati nehrinin bir tarafında ınsaN bedenleri yanarken karsı yakada saduların yaşam alanları. Sadular çok sıcakkanlı.Öyle ruhani ya da yarı cismani halleri hiç yoktu. Oysa Varanasi de farklıydıu düşüncelerim.
Bagmati nehrinin bir tarafında ınsaN bedenleri yanarken karsı yakada saduların yaşam alanları. Sadular çok sıcakkanlı.Öyle ruhani ya da yarı cismani halleri hiç yoktu. Oysa Varanasi de farklıydıu düşüncelerim.
changu Narayan,UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmiş.Katmandu vadısının en eskı tapınağı.
changu Narayan,UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmiş.Katmandu vadısının en eskı tapınağı.
Bhaktapur öyle küçük bir şehir sayılmaz.Labırent gıbı bır çok sokağa sahıp.diğer taraftan da git git bıtmez.Her sokak görmek ısteyenlere neler neler gosterıyor.
Bhaktapur öyle küçük bir şehir sayılmaz.Labırent gıbı bır çok sokağa sahıp.diğer taraftan da git git bıtmez.Her sokak görmek ısteyenlere neler neler gosterıyor.

DSCN0536[1]

DSCN0555[1]

ŞAHANE MANZARA..HİMALAYALAR..
ŞAHANE MANZARA..HİMALAYALAR..

IMG_8027[1]

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.