Ritüel-1

Dün şirkette (benim de sevdiğim, genç, güzel, çalışkan, yaşamın sırrını öğrenmeye çalışan  ) dünya tatlısı ; “Ya Fatma hn. Siz ne yapıyorsunuz çok merak ediyorum” dedi
Hayatın bir şifresi var mı?
Yok.
Yaşamın sırrına eren var mı?
Tartışılır
Madem öğrenmeye geldik, madem ki karşılaştığımız herkes bize aynalık ederek öğretecek o halde yaşamı kolaylaştırmaya bakalım.
Nasıl mı?
Keşke bilsem, paylaşmaz mıyım
Bildiğim bir şey varsa HAYAT çok öğretti, çok ters-köşe oldum, çok yanılttı, hayalkırıklığına uğrattı. Ama ne kadar inatçı olduğumu , pes etmediğimi, bildiğim yolda kendi doğrularımla ilerlediğimi gördüğündendir ki; çoğu zaman kazanmama müsaade etti, ödül gibi.(şükürler olsun)
Bilinçaltında ki 21 gün kuralını bilmeyen yoktur. RİTÜELLER’i, kutlamaları yaşamımın vazgeçilmezi haline getirdiğimi tanıyanlar bilir.
E peki ne yapıcaz şimdİ?  21 gün ritüel önerim olacak.
1) Her gün üç şey bul ve şükret. (sadece evin,araban,çocuğun,işin,,,vb olmasın) Evren’de milyon tane şükür sebebi var bul, farkına var ve şükret! Şükrettikçe çoğalacak.
2) Her gün 10 dk. Meditasyon(meditasyonun gen ifadelerimizi nasıl pozitif yönde etkilediğini gösteren çok sayıda araştırma yapılmış) için kendine zaman ayır. (nefes al-ver) Bir konu bul ve olumlama yap. Yaşamda sizi zorlayan konu ile ilgili olsun. Örnek:”Yaşamın bana sunduğu seçenekleri görmeyi seçiyorum. Gibi. Namaz kıldığınızda “Ya Hayyu Ya Kayyum dedikten sonra dileğini Rabbine söyle” alışkanlık haline getir. “‘İsteyin’ diyor Rabbim, ‘isteyin ki vereyim.(21 gün aynı şeyi iste)
3) Rastgele kalbinden geçen bir “ESMA”’yı gün içinde aklına geldikçe tekrarla.(kalpten, samimiyetle) örn. YA KEBİR; (Yaşam sana, dosdoğru yolda olduğun sürece, el üstünde tutulduğunu güvende olduğunu hatırlatıyor.)Ey bütün belaları def eden RABBİM sana sığınıyorum.
4) En önemlisi; kendini, varlığını onurlandır. Kendinle içindeki çocuk ile yüzleş. Sıkı sıkı sarıl ona ve de ki; Hayatımda ilk kez senin içimde olduğunun farkına varıyorum.Seni ihmal ettim, dikkat etmedim ÖZÜR DİLERİM Seni seviyorum, benim bir parçam olduğun için TEŞEKKÜR EDERİM. Seni ihmal ettiğim için lütfen BENİ AFFET. Bütün fedakarlıkların için ÖZÜR DİLERİM. Başkalarını senden fazla önemsedim. Içimdeki çocuğu SEVİYORUM. Beni ziyarete geldiğin için TEŞEKKÜR EDERİM. SENİ SEVİYORUM.
En çok kendimize acımasız değil miyiz? En çok kendimizi ihmal etmiyor muyuz?
5) Her gün kendine soru sor. Gray Douglas diyor ki ; Lütfen sorular sorunuz! Aptal sorular yoktur, sadece soru sormayan aptal insanlar vardır. Soru güçlendirir çünkü soru bizi çok daha büyük olasılıklara açar. Cevapları oturtursanız kendinizi kısıtlı sonuçlara kilitlersiniz. “mutlu olmak için neler mümkün?” “Hayallerimin gerçekleşmeSi için neler mümkün?” “Daha dinç, sağlıklı, enerjik, güzel, ışıl ışıl parlamam, bakımlı görünebilmem ve hissedebilmem için mucizevi olasılıklar nelerdir?”  gibi gibi…
Unutma!
Seni daima bir duyan, gören ve koruyan var.
Sahipsiz değilsin. Sahibine (Yaratan’a) bırak. (KunFeYekun) Ol der ve O’lur.. (Ruhumu onardığını bildiğim için sizinle paylaşmak istedim) Müthiş bir teslimeyettir.
Neyin ruhunuza iyi geleceğini bilemezsiniz. Belki bu ritüeller sizi şifalandırıp ruhunuzu bir parçada olsa onaracak. Hepimiz nedensiz,nedenli ÖFKE halindeyiz.
Madem “samimiyet” diyoruz o zaman size ilaveten yaptığım olumlamayı yazayım  YÜCE RABBİM;Ben affetmeyi beceremedim bazı konularda. Öfkemi doğal karşılıyorum. Bu konuyla ilgili öfke beni yoruyor. Öfkemi azad ediyorum, akışa bırakıyorum.Rabbim bu duygular hisler bana ait değil. Ben değerimin farkındayım.”
Not: Oyun yazarı George Bernard Shaw “hayal gücü yaratıcılığın başlangıcıdır.” “Neyi hayal edersek onu mümkün kılarız.” Demiş.
Hayal kurmaktan, gözlerinizi kapatıp bir eylemi imgelemekten vazgeçmeyin emi. Biliyorum çok sıklıkla, niyetlerimiz eylemlerimizden farklılaşır.
Tüm niyetleriniz, hayalleriniz gerçekleşsin. Gerçekleşsin o halde.
Fotoğraf;Nuwera Eliya/objektifimden
Fatma ÖNDER

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.