Sizi heyecanlandıracak Ülkeler’in listesini hazırladım

Sizin için şahane bir gezi listesi hazırladım. Önerdiğim Ülkeler’den çok huzurlu ve keyif almış olarak döneceksiniz. Çünkü bizler parası ve zamanı çok olan insanlar değiliz. Aradığınız tüm detaylar bi dolu gezi bloğun da var. Bana arkadaşlarım soruyor . İspanya gezisine nereden başlasam diye. Endülüs diyorum.. Fransa için Güney Fransa. Almanya’ya git ama Kültür turu istiyorsan Berlin derim. Yeşili bol bi yer istiyorsan Balkanlar, Trekking yapmak istiyorsan Romanya, düşler ülkesi istiyorsan; Nepal, Heyecan coşku tutku istiyorum diyorsan Peru Bolivya şili. farkındalığıma katkısı olacak beni sarsacak öğretecek döndüğüm de yaşamı tutkulayacağım bir ülke istiyorum diyorsan; Hindistan. Düşünmek istiyorum diyorsan Küba.. Kıskanmak istiyorum dersen Dubai) Önyargı ile gidip mutlu döndüğüm ülke İNGİLETERE, Londra
Bence tatil biraz değişik, biraz da sürpriz olmalı..
Bugüne kadar kaç ülke gezdiğimi ve en beğendiğim ülkeleri soruyorsunuz. Esasında Blog açma sebebim; gezdiğim yerleri sizinle paylaşacaktım. Çok vaktim olmadı yazmak için.
Bu işin listesini tutmayı sevmiyorum, çünkü kaç yer gezdiğimizin bir önemi olduğunu düşünmüyorum. Önemli olan gezdiğimiz yerlerin hayatımızda bıraktığı izler ve anılar diye düşünüyorum. Ancak illa ki söylemem gerekirse gezdiğim ülke r sayısı 40’ı buldu. Yani ben de GEZİ yazısı yazabilirim amatör olarak. Çok göreceli olduğunu düşünüyorum. Peru, Bolivya, Kamboçya, Vietnam, Nepal, Endülüs, İngiltere ve Balkanlar’da 6 Ülke şeklinde bir favori sıralamam oluştu. Hayattan beklentilerimiz değişmeye başlıyor seyahat ettiğimiz de.
Özellikle Avrupa’ya seyahat edecekseniz ve sanat aşığı iseniz; Berlin ve benim favori Ülkem İngiltere… ( National GALLERY, Brıtısh Museum LONDON) Akropolis ATİNA, Museo del parado MADRİD, Park Guell, La Sagrada Familia BARSELONA, Musei Vaticani VATİKAN, Galleria degli uffizi FLORANSA şeklinde olacak sıralamam ..
Ne yiyebilirsiniz kısmına hiç girmiyeyim benim gibi yeme-içme konusunda sıkıntılı olabilirsiniz.:))
Parantez içine aldıklarım; önerdiğim şehirlerdir.
Almanya (Berlin) diğer şehirleri kasvetli buldum. Hollanda (Rotterdam), Belçika(Brugge), Avusturya(Bad Gastein, Venedik, Sazburg), Lüksemburg( 2 saatte tüm şehri dolaşabilirsiniz), İtalya (Floransa) Roma ve Venedik bende hayal kırıklığı yaratmıştı. Fransa (Cote d’Azur bölgesinde en sevdiğim yerler St Tropez, Cannes, Monaco Krallığı (Montecarlo), Antibes, Port Girmaud, St Maxime ve Nice’tir.)
Herkes Paris’i beğenir ama ben 3 kez gitmeme rağmen sempatik bulmadım. Favorim , disneyland 
İspanya (Barselona) Madrid (bana hitap etmedi) Barselona ve Madrid’in ötesinde, daha derin bir İspanya arıyorsanız Endülüs’ü ziyaret edin derim. Granada (Alhamra sarayı) Sevilla(Flamenko) Cordoba ( La Mezquite’nın camiden katedrale dönüşü, İslam’ın hırıstıyanlık karsısında aldığı yara) Ronda( Rüya şehir. Ernest Hemigway’ın bile aşık olduğu şehir) Marbella( minik sempatik huzurlu liman şehri) Moskova bende hayal kırıklığı yaşatmıştı.(Salvador Dali müzesi) Ben artık müze dolaşmak istemediğğim için olabilir. Bazi Ülkeler de müze, kilise dolaşmak istemiyorum, nedenini bulamadım; içime sıkıntı çöker. Yunanistan’ın adaları mı Bodrum’mu dersenız BODRUM derim.:) Bana hitap etmedi. Mykonos, Rodos, Santorini gittiğim adalar. Samos’u giden arkadaşlarım beğenmiş. Ben gitmedim.
Romanya trekking için şahane ve Sonbahar’da gitmelisiniz. Bulgaristan( bi kaç saat kalabildim yorum yapamıcam)
Balkanlara giderseniz mutlaka 13 gününüzü ayırıp 6 Ülkeyi dolaşmanızı öneririm. Biz Arnavutluk’tan başlamıştık. Gezip gördüğüm her yere aşık olmuştum. Hırvatistan( Dubrovnik, Dalmaçya) ve Sırbistan ile devam etmiştik.
Fas’a 10 yıl önce , Mısır’a 12 yıl önce, Tunus’a 14 yıl önce gitmiştim. Dolayısıyle ne yazsam eksik kalacak.
Bir süre sonra Avrupa’nın sizi heyecanlandırmadığını düşünüyorsunuz ve rotanızı egzotik, doğal, enerjisi yüksek Ülkeler’e çeviriyorsunuz.
Hindistan ve Nepal;
Düşler ülkesi Hindistan: Tac Mahal, kutsal hayvanlar, camiler, Ganj Nehri, dilenciler, tıklım tıklım caddeler, tapınaklar, şifalı bitkiler, racalar… Varanasi beni çok yıpratmıştı, Hindıstan’ın ruhani merkezi olarak anılıyor. Kutsal Ganj nehri.
Özgünlükler ülkesi Nepal: Himalayalar ve Everest Tepesi, Budistler, kutsal ibadet yerleri, sessizlik, saraylar… , bize Doğu’nun çekici güzelliklerinin kapılarını açıyor. Sayfalarca yazabilirim. Ritüeller, seromoni, meditasyon, farkındalık…
Vietnam, Kamboçya, Laos;
VİETNAM, halong bay koyu, CU Chi tünelleri, Ho Chi Mınh City
KAMBOÇYA, tonle sap gölü ( göl üzerinde yaşam, yüzen köy evleri), Angkor Wat.
LAOS, Halong, Honoi, Şelaleler..
Peru, Bolivya, Şili;(Güney Amerika)
Dünya’nın yeni yedi harikasından biri MACHU PİCCHU; yazarken bile heyecanlandım. Nazca çölünün sırları. İnkaların gizemlerle dolu Ülkesi. Titikaka gölü; göl üzerinde doğal evler(evler sazlardan yapılmış) La Paz, Şili, Chungara gölü, Atakama çölü.. daha ne olsun. Gittiğim hiçbir Ülke beni heyecanlandırmadı Bu Ülkeler kadar
Küba; herkes Havana der, ben Trinidad ve Varadero’yu öneririm.
DUBAİ; yapay şehir.… Ben hariç herks bayıla bayıla anlatır Dubai’yi Ben yüksek gösterişli binalardan hazetmediğim için bana sempatik gelmedi. Araba kültürüm yoktur ama gördüğüm görmediğim en lüks araçları gördüm bu şehirde. Lüksün sınırı yok kısaca. Safari iyiydi ama
Çek cumhuriyeti’ni unutmuşum Prag ve Karlovy Vary .. Karlovy Vary kışın rüya şehir oluyor. Karpostal gibi. Polonya köyleri gezilmeli, görülmeli, Macaristan dediğim gibi göreceli olduğu için tatil, benim sempatik bulmadığım yerler size şahane gelebilir. Ne beklediğimiz ile alakalı sanırım.
Unuttuğum Ülke var mı acaba? 
Fatma ÖNDER

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.