PERU-BOLIVYA- İnka Uygarlığı

PERU / BOLIVYA – İNKA UYGARLIĞI.

Benim penceremden, Peru anlatılmaz,yaşanır. Gizemli Ülke…Peru..

Bolıvya ,,aklıma gelen ilk şey Bi Ülke nasıl bu kadar fakir kalabilmiş.Komboçya için de aynı düşüncede idim fakat Bolıvya yı görünce fikrim değişti.Yine de tüm farklılıklar,insanlar,yaşam,doğa,kültür kesinlikle görülmeli…Ne kadar anlatsan ve anlatma konusunda  ne kadar  usta olursan ol AN-LA-TIL-MAZZZ,, YAŞANIR..

Yeme-içme, kesinlikle aç kalmazsınız çok lezzetli yemekleri ve patatesleriJ) En lezzetli eti bolıvya da yedim, mısır ona keza ve 3000 çeşit pataesleri var hepsi birbirinden lezzetli.

Bu Ülke ile ilgili bi dolu yazı var pc de. Ben, farklı anlatmak istiyorum bu destinasyonu. Çok yorucu ve bi o kadar keyifli,macera dolu bi tatil yaşamadım.İyi ki gittim ve kesinlikle önereceğim PERU destinasyonu için vakit kaybetmeyin diyorum..Benim gibi sıradanıklıktan keyif almıyor iseniz ve Avrupa cazıp gelmiyor ise veee hep bi farklılık,farkındalık arıyor iseniz PERU/BOLIVYA doğru adres.Biz Amsterdam uzerınden Peru’ya uçtuk,kaç saatte Peru’YA VARDIK YAZMIYACAĞIMJ) .Tren ile yaklaşık 4 saatlik bi yolculuktan sonra MACHU PİCCHU ya varış.Gizemli şehir Machu Picchu beni büyüledi.Tekrar gitmek istediğim ama uzun yolculuğu göze alamadığım destınasyon..

Notlar: Gezı boyunca farklı hava sartları ıle kasrsılastık lahana tarzı gıyındık. Akut yükseklik hastalığı(AMS) olanlar ve olmayanlar hepimiz ilaçlarımız içmeden bu gezıyı tamamlayamadık.Çunku hakıkaten cok yüksek, gözünüz bile kuruyorJ Mide bulntısı yasamayan yok gıbıydı.Baş dönmesi,kusma,baş ağrısı,kas ağrısı normal bu destınasyonda. DEĞER, BİN KERE DEĞER BENCE.yaşadıkların ız,gördükleriniz,doğa,gizem,farklılık,…gibi gibi. Hakıkaten PERU anlatılmaz,yaşanır.

Dünya miras listesinde yer alan bi dolu yer,İnkalaırn kutsal vadısı,tren ile Macchu Picchu,Cuzco,katedral,tapınak(Avrupa da gorduklerınızden çok farklı) , küçük uçaklar ile nasça çizgileri,tekne,,,otobuüs..

BOLIVYA , DUNYA MIRAS LISTESINDE YER ALAN Tiwanaku,La Paz, cadılar pazarı, ay vadısı,puno,deniz otobusu ıle keyıflı yolculuklar,tekne ile Uros adaları çok keyıf aldığım gün oldu.UNESCO dünya mırası lıstesınde yer alan ve sırrı hala çözülemeyen   nasça çizgileri üzerinde uçmak, heyecanlı bi uçuş oldu.Titica gölü. Göl de doğal yaşam.. liste uzar. Hala tadı damağım da..Ben çok mutlu döndüm. Çok yoruldum belki fakat hayallerime sığmayacak güzellikler gordum..

GİZEMLİ ŞEHİR “MACHU PİCCHU”

Machu Picchu bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir. 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası‘ndan biri olarak seçilmiştir.

And Dağları‘nın bir dağının zirvesinde, 2.360 m yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulmuş olup Peru‘nun Cusco şehrine 88 km mesafededir. Şehir, İnkalı bir hükümdar olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılları civarında inşa ettirilmiştir. İspanyol istilacılar 1532 yılında buraları işgal ederken sık dağlar arasında kalmış bu şehir, istilacılar tarafından fark edilmemiş ve bu sayede zarar görmemiştir. Machu Picchu 200’den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapıdan oluşur. Şehrin 3000 basamağı bugün hâӀâ gayet iyi durumdadır.

Kuruluş amacı ve anlamı bugüne kadar gelmiş olan tartışma konusudur. Günümüze gelmeyi başarmış bilimsel kanıt içerikli çok fazla ipucu bulunmamasından sadece tahminler yapılabilmektedir. Bu yüzden o zamanlardaki adı bilinemeyen şehir, ismini bugün yakınlarda olan bir dağ zirvesinden almıştır. dağın.

Machu Picchu’ya doğru yola çıkıyoruz. Sabah 06:40’da kalkacak olan trene yetişmek için saat: 04:30’da kalkmamız gerekiyor. Yaklaşık 4 saat kadar sürecek olan tren yolculuğumuz Cusco yakınlarındaki tren istasyonundan başlıyor. İstasyon bizim gibi turistlerle dolu. Trenin pencereleri oldukça geniş ve tavanın bir kısmı manzarayı seyredebilmeniz için cam olarak yapılmış. Sağlı sollu tarlaların ve küçük köylerin arasından geçiyoruz. İleride görünen And Dağları üzerindeki kar ve tepelerindeki bulutlarla çok hoş bir manzara oluşturuyor. Kahve, çay ve ufak ikramlar eşliğinde yapılan keyifli bir yolculuktan sonra Aquas Calientes istasyonuna varıyoruz. Buradan dağların arasından devam eden kısa bir otobüs yolcuğu ile Machu Picchu’ya ulaşıyoruz.

Peru Machu Picchu Antik Kenti Hakkında Bilgi

Machu Pichu deniz seviyesinden yaklaşık 2450 m yükseklikte, olağanüstü güzellikte tropik Amazon yağmur ormanlarının ve  And dağların arasında kurulmuş gizemli bir şehir. İnka imparatorluğunun bu yükseklikte kurduğu belki de en etkileyici yerleşim yeri. Yüksel dağların arasından kıvrılan ve dar yolları olan heyecanlı ve eğlenceli otobüs yolculuğundan sonra varış…Biraz ürkütücü yükseklik ve dağların arasın daki dar yol ama keyıflı. Macera dolu.
İnka İmparatoru Pachacutec’in bu kadar zor bir yere 1000 kişinin yaşayabileceği bir şehir inşa ettirmesinin nedenini sorgularken, İnka İmparatorlarının aynı zamanda yarı Tanrı ve Güneş’in oğlu olarak kabul edildiklerini unutmamak gerekir.Kent, çok zor bir yere yapılmış; 2450 m yükseklikte, ormanla kaplı, neredeyse hiç düz alanı olmayan, deprem bölgesinde bulunan bir dağın yamacında kurulmuş. 600 yıl boyunca şiddetli yağmur, rüzgar ve toprak kaymalarına rağmen ayakta kalmış. Ünlü İnka İmparatoru Pachacutec, Büyük İnka İmparatorluğunu kurduktan 54 yıl sonra Kaşif Cristof Colomb Yeni Dünya’yı keşfetmek için İspanya’daki küçük bir limandan gemileriyle yola çıkar. Amerika Kıtalarını keşfederek, maceracılara ve işgalcilere buranın kapılarını açar. Francisco Pizarro komutasındaki İspanyollar, Pachacutec’nin kurduğu imparatorluğu, İnkaların daha önce hiç görmediği ateşli silahlar, atlı askerler ve bu toprakların hiç tanımadığı Çiçek hastalığı ile yıkar.İnka imparatorluğu düşüşe geçince, bir zamanlar 1000 kişinin yaşadığı bu canlı şehir terkedilir ve  yaklaşık 500 sene tarihten silinir. İnkalar, şehri korumak ve saklamak için Machu Picchu’ya giden yolları ve geçitleri ortadan kaldırmışlar. Bölge çok yağmur aldığından, kısa zamanda büyüyen bitkiler bütün şehri kaplamış ve İspanyollar burayı bulamamış. Amerikalı Profesör Hiram Bingham tarafından 1911 yılında keşfedilmiş ve Dünya’nın en önemli arkeolojik buluşlarından biri olmuş.

 

Fatma ÖNDER / 9-21 temmuz 2015

 

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.