Sizin için hangi değerler önemli?

 

BİR GÜN KENDİME EN BÜYÜK KORKUMU SORDUM?
Bak ne diycem.
Herkesin dilinde dolanan ve bizim en büyük korkumuz olan bir cümle var;”HAYAT ADİL DEĞİL.”
Hayat bize çoğu zaman adil davranmıyor. Peki biz kendimize adil davranmaktan vaz mı geçelim? Acıyan yerlerimize nasıl bakacağımız bizim elimiz de. Acımız geçene, hafifleyene kadar acele etmeden, her şeyin bir zamanı olduğuna güvenerek, tevekkül ederek kendimize destek olmaktan başka ne yapabiliriz? Kendimize göstermediğimiz şefkati bize gösteren çıkmayacaktır, inanın. En azında bana çıkmadı. . Korkularımız elbette olacak ama bu güçlü olmamıza ve kendimizle gurur duymamıza engel değil.
******* ******* *******
GÜÇLÜ OLMAMAK İÇİN SEBEBİN NE?
Kendimden biliyorum, hayallerimizi gerçeğe dönüştürmek için ödediğimiz faturalar var.
Psikiyatriste gidersin çocukluğuna inmek ister, kişisel gelişim eğitimleri, seminerlerde hep aynını söyler;Çocukluğuna git veya içindeki çocuğa dön bak.
Koşmayı düşmeden öğrenebilir miyiz? Eğer düşmeseydik, koşmayı denermiydik. HİÇBİR TECRÜBE BOŞA DEĞİLDİR.
Hayata küsme e mi. İstediğimizde silkelenip yolumuza devam etmek elimizde. Korkmdan yeniden başla.
Kolay olmadığını biliyorum, (içindeki sese kulak verirsen seni yanıltmayacaktır) kalk, hemen kalk, korkma, silkelen, üstünü başını topla ve koşmaya başla. Bu güç sen de var. Ne duruyorsun? Kendine acımayı, isyan etmeyi, olumsuzluklara takılı kalmayı bırak yahu! Ne ayıp! Yakışıyor mu sana. Bazen kış,bazen baharı yaşıyoruz. Hep aynı duygularla yaşarsak hayatın anlamı olurmu, o zaman insna olduğumuzu hissedemeyiz ki.. Mutlu olmak için çok şeye gerek yok demiş ya işi bilenler. E hadi o zaman dene bence.. Ama önce adım atman gerekecek güzel insan.
******* ******* *******
Kendine soru sormaktan korkma!
BENİM İÇİN NELER ÖNEMLİ?
Sizin için hangi DEĞERLER önemli?
Hayatınızı yaşarken size yön vermesi için değerlerini, yaşamına anlam katan özelliklerini SEN de tesbit eder misin?
Şimdilerde bulmanın oldukça güç olduğu inancımız;günden güne yitirdiğimiz değerlerimizdir esasında. Değerlerimizi yitirmek için birilerinin sürekli yeni sıfatlar empoze ettiğini üzülerek gözlemliyorum. Ve ben inadına;inançlarım, değerlerim, hatalarım, üzüntülerim, kırgınlıklarım, karanlığım, renklerim, zaferlerim ve hislerimle gurur duyuyorum. Evet, geleneksel olduğum da doğrudur. Değerlerimiz doğrultusunda bir yaşam inşa etme süreci kişisel bir yolculuktur, unutma e mi
Fatma ÖNDER

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.